+1 امتیاز
159 بازدید
توسط (470 امتیاز)
با سلام و ادب خدمت مشما
در ویدئوی شماره یک آموزشگاه جنرال کول، دیدیم که برای یک کمپرسور مشخص ،در فشار اواپوراتور ثابت، افزایش فشار کندانسور باعث کاهش ظرفیت برودتی کمپرسور و افزایش توان مصرفی آن میشود.
درک کاهش ظرفیت برودتی کمپرسور در دمای کندانس بالاتر برای من دشوار است.
دبی جرمی مبرد ورودی به کمپرسور طی مکش بستگی به حجم سیلندر و چگالی مبرد در ساکشن دارد ( که آنهم وابسته به دمای اواپوراتور است) پس چگونه در فشار کندانس بالاتر کمپرسور جرم کمتری از مبرد را میتواند جابجا میکند؟
آیا دلیل این موضوع راندمان حجمی کمپرسور و فضای مرده ی بین سوپاپ خروجی و پیستون است که در فشار های کندانس بالاتر جرم بیشتری از مبرد را در خود نگه میدارد و اجازه ورود مبرد در مکش را نمیدهد ؟

با ارادت و پوزش بابت پر حرفی

1 پاسخ

0 امتیاز
توسط (7.6k امتیاز)
سلام،
توضیح این مسله به دو روش امکان داره.

1 - تخصصیش که میشه از طریق مفاهیم آنتالپی و PH دیاگرام.

2 - روش سادش.

روش سادش این میشه، ما فرض کنید که 2 تا سیستم دارید اولی دمای خط مایعش 30 درجه است (مثلا دمای کندانس هم 30) و دومی دمای کندانسش 50 درجه است (مثلا دمای کندانس این هم 50) (اصلا سابکولمون صفره و کاری با سابکول نداریم که پیچیدش کنیم) تا اینجا اوکی ؟

خوب وقتی مایع 50 درجه از شیر انبساط رد میشه و میشه مخلوط مایع و بخار، درصدی از این مایعی که میریزه تو اواپراتور اول باید همت کنه خود دمای 50+ مایع باقیمونده رو بکشه پایین بعد تازه برسیم به قضیه حرارت گیری تو اواپراتور، اما تو خط مایعی که دماش +30 درجه است، وقتی از شیر انبساط رد میشه، درصد کمتری از خود مایع باید بخار بشه تا دمای 30+ درجه رو بیاره پایین تا بعد بریم سراغ گرماگیری از اواپراتور.

به این دلیله که هرچی دمای خط مایع گرمتر، ظرفیت برودتی کمپرسور پایین تر.


بازم سوالی بود در خدمتم.
توسط (470 امتیاز)
مهندس جان ارادت دارم و ممنونم . انشاالله تولید محتواهای آموزشی آموزشگاه سرعت  بگیره تا بیشتر از دانش شما استفاده کنیم .

اون موضوعی که فرمودید رو اینطور فهمیدم که هرچی فشار کندانس بالاتر باشه، کیفیت مخلوط مایع - بخار ورودی به اواپوراتور بیشتر میشه ( نسبت بخار اشباع به مایع اشباع) و لذا جرم واحد مبرد در اواپوراتور توان کمتری برای جذب حرارت داره و تو این شرایط مجبوریم  دبی مبرد در گردش رو بالا ببریم تا به همان ظرفیت برودتی مورد نیاز برسیم و این یعنی کمپرسور بزرگتر .
بینهایت سپاس که وقت میگذارید.
توسط (7.6k امتیاز)
بله خوب اجازه بدید پس تخصصی صحبت کنیم. ما تو خروج شیر انبساط مخلوط مایع و بخار داریم که کیفیت مخلوط بین عدد صفر و 1 داره بازی میکنه. هرچی دمای کندانس میره بالا کیفیت مخلوط خروجی از شیرانبساط که فرآیند آنتالپی ثابته داره به عدد 1 نزدیک میشه یعنی دمای کندانس داره بالا میره و کیفیت مخلوط خروجی از شیر انبساط بیشترش میشه بخار و طول خط آنتالپی تو فشار ثابت (گرمای قابل جذب تو اواپراتور) هم هی داره کوتاه تر و کوتاه تر میشه پس ظرفیت ما افتاده.

ببخشید، چون نمیدونستم چقدر میتونیم تخصصی صحبت کنیم، مجبور شدم به زبون ساده توضیح بدم.
توسط (470 امتیاز)
مهندس جان ارادت دارم . ممنونم از پاسخ شما. این محدود اطلاعات رو هم از شما آموختیم قربان . سلامت باشید
به بازرگانی جنرال کول خوش آمدید. اين صفحه مکانی برای پرسش سوالات فنی برودتی و دریافت پاسخ از ادمین سایت و دیگر کاربران این مجموعه است
...